WIADOMOŚCI LOKALNE

BLOG ZAWIESZONY

~*~*~*~
Kochani mieszkańcy Saragossy! Mamy już październik, a co za tym idzie, Festiwal Pilar jest tuż tuż! Kto jeszcze nie zabrał się za przygotowania do tego święta, niech lepiej zrobi to szybko, bo czas ucieka! A już teraz zapraszamy do wzięcia udziału w konkursie specjalnym, gdzie możecie wygrać najlepsze miejsca w loży podczas walk byków. Więcej na ten temat dowiecie się oglądając codzienne wiadomości o godzinie 19:00.
Przypominamy również, że 12 października świętować będziemy odkrycie Ameryki przez Kolumba.
Tak więc zachęcamy kawalerów, matki, dziadków, wnuczki oraz całą resztę na wyjście z domów i przyłączenie się do grona świętujących. To ostatnie takie okazje, żeby nacieszyć się zabawą, zanim przyjdą chłodne, nieprzyjemne dni.
Que lo paséis bien!

POGODA

Jak wszędzie i w Saragossie musiała zawitać jesień. Może nie od razu z deszczem i błotem, ale na pewno z lekkim ochłodzeniem, które może się skończyć na dziewiętnastu stopniach w dzień, a już piętnastu w nocy, dlatego jeśli ktoś ma ochotę wyć do księżyca na wieczornych spacerkach uprzejmie proponujemy ciepłą kurteczkę i zapobiegawczo czapkę na uszy. Całe szczęście chłodniejsza temperatura w dzień nie będzie bardzo odczuwalna, gdyż lekki południowo-wschodni wietrzyk tylko pobawi się przez chwilę latawcami i zniknie. Zapowiada się niestety gwałtowny spadek ciśnienia, więc wszelkich chorowitych człowieczków prosimy o zachowanie ostrożności i nie wychodzenie z domu bez bardzo mocnej kawy!

Niezbędnik Podróżnika

 Szukasz pracy? Jeśli tak, to przejrzyj wolne posady i wyślij swoje CV razem z listem motywacyjnym. Te miejsca czekają właśnie na ciebie.

Siedziba Główna Sztabu Kryzysowego Państwa poszukuje:
Kierownika komórki do spraw zapobiegania katastrofom;
sekretarki;
oraz osób posiadających wyższe wykształcenie i doświadczenie, które będą pracować w działach: Sprawy personalne i administracja, Komórka operacyjna, Logistyka, Planowanie, Łączność i informatyka, Doktryna i szkolenie, Zasoby i Finanse.

Biuro detektywistyczne poszukuje:
sekretarki;
księgowej;
detektywów na pełnny etat;
detektywów na umowę zlecenie.
Pytania kierować pod kartą Alexandry Duncan

Filia ochroniarska poszukuje:
wykwalifikowanych ochroniarzy;
prawnika.
Pytania kierować pod kartą Marcosa Torresa

Jeśli chcesz dodać oferty pracy napisz o tym w Radzie Miasta.

MIASTO

SARAGOSSA - miasto hiszpańskie położone w północno-wschodniej części kraju, rozciąga się na północ i południe wzdłuż środkowego biegu rzeki Ebro, przy ujściu Huervy i Galleo, sięgając Pirenejów. Wraz z prowincjami Huesca i Teruel tworzyła stare królestwo Aragonii. Graniczy z prowincjami Nawarra, Logrono, Soria, Guadalajara i in. To stolica regionu autonomicznego Aragonii i prowincji Saragossa, z 700 tys. liczbą mieszkańców.  Poza tym piąte, co do wielkości miasto w Hiszpanii; oraz główny ośrodek gospodarczy, kulturalny, przemysłowy i turystyczny regionu.
     Historia Saragossy sięga I w. p.n.e., kiedy powstała osada iberyjska Salguie, a następnie kolonia rzymska Caesaraugusta (obecna nazwa miasta pochodzi właśnie od tego łacińskiego słowa). W III w. Saragossa stała się ważnym ośrodkiem chrześcijaństwa, od V w. zdobywana kolejno przez Wandalów, Swewów i Wizygotów; w latach 714-1118 była pod władzą muzułmanów. W 778 r. była celem nieudanej wyprawy Karola Wielkiego, już wówczas stała się miastem wieloetnicznym, wieloreligijnym, centrum administracji i wojskowości na pograniczu z państwami chrześcijańskimi, oraz ośrodkiem lokalnego separatyzmu wobec władców kordobańskich. W latach 1017-1110 była stolicą emiratu, do 1039 r. należała do rodu Banu Tugib, a potem do Banu Hud. W 1118 r. Saragossę przejął Alfons I Waleczny, odtąd miasto stało się ośrodkiem politycznym, gospodarczym i religijnym Aragonii. Od 1308 r. w mieście utworzono arcybiskupstwo; w tym czasie nastąpił przyspieszony rozwój miasta, które stało się ważnym ośrodkiem handlowym. 22 kwietnia 1529 r. Saragossa była miejscem zawarcia układu hiszpańsko-portugalskiego pomiędzy Karolem V, a Janem III Pobożnym o rozgraniczeniu stref ekspansji na półkuli wschodniej, w wyniku, którego sporne, bogate w korzenie Moluki przypadły Portugalii. Pod koniec XVI w. rozpoczęły się w mieście rozruchy antykrólewskie; w tym mniej więcej czasie Saragossa zaczęła stopniowo tracić szczególne przywileje. Na początku XIX w. była dwukrotnie oblegana przez wojska napoleońskie i po zaciętej obronie pod dowództwem J. Palafoxa została zdobyta. U boku Francuzów walczyły oddziały polskiej Legii Nadwiślańskiej pod dowództwem pułkownika J. Chłopickiego. Podczas hiszpańskiej wojny domowej (1936-1939) została opanowana przez siły nacjonalistów. W sierpniu i wrześniu 1937 r. miała miejsce operacja zaczepna wojsk republikańskich, w której wyróżniła się polska XIII Brygada im. Jarosława Dąbrowskiego. Niestety głównych celów, takich jak: zdobycie Saragossy i odciążenie Frontu Północnego nie osiągnięto. Mimo licznych wojen, w XIX i XX w. odnotowano intensywny rozwój gospodarczy i demograficzny miasta: w 1830 r. liczyło prawie 45 tys. mieszkańców, a w 1930 r. – 174 tys.
     Obecnie podstawą gospodarki Saragossy jest uprawa zbóż (pszenica, owies, lucerna) oraz hodowla. Uprawia się rośliny przemysłowe np. buraki cukrowe, a część gruntów ornych przeznaczona jest pod sadownictwo. Ze względu na niewielką średnią rocznych opadów konieczne jest nawadnianie. Przemysł skupia się przede wszystkim na branży maszynowej, elektronicznej, spożywczej, chemicznej i środków transportu (np. fabryka koncernu Opel). Co roku 12 października odbywają się tutaj krajowe targi. Przemysł rozwinął się wraz ze zwiększeniem dostaw energii elektrycznej pochodzącej z elektrowni wodnych w Pirenejach oraz ropy naftowej przesyłanej rurociągiem z Rota. W Saragossie istnieje uniwersytet zrzeszający ponad 35 tys. studentów uczących się w kilku miastach położonych w prowincji Saragossa, Teruel i Huesca. Uczelnia jest głównym ośrodkiem technologicznej innowacji w Dolinie Ebro, posiadająca wielki prestiż pośród hiszpańskich i europejskich uniwersytetów. Instytucja ta bierze udział w różnych programach wymiany, współdziałając z uniwersytetami i ośrodkami badawczymi z Europy, USA i Ameryki Łacińskiej, przez co wzmacnia swoją międzynarodową pozycję. W 2008 r. Saragossa była miejscem Wystawy Światowej Expo, dzięki czemu zyskała nowoczesną infrastrukturę i prestiż. W samym mieście dobrze rozwinięta jest sieć gastronomiczna i handlowa. Można znaleźć dużo lokali serwujących tzw. fast food, jak i restauracje z bardziej wyszukanym menu. To miasto stosunkowo spokojne, które koniecznie trzeba zobaczyć.

SPECJALNIE DLA PODRÓŻNIKÓW, CZYLI CO WARTO ZOBACZYĆ

Nuestra Senora del Pilar

Bazylika katedralna Nuestra Señora del Pilar (inaczej Matki Bożej na Kolumnie) w Saragossie to największa świątynia barokowa w Hiszpanii oraz jedna z najważniejszych świątyń w kraju. Uważana za pierwszą na świecie bazylikę maryjną, gdzie zachowała się kolumna, na której według tradycji, Matka Boża Maryja – żyjąca wówczas w Jerozolimie – objawiła się św. Jakubowi Apostołowi, co prawdopodobnie miało miejsce 2 stycznia 40 r. Początkowo na terenie dzisiejszej katedry stała mała kaplica, w XIw. wzniesiono kościół romański, zniszczony przez pożar. Świątynię odbudowano w stylu gotyckim, z detalami mudejar (połączenie elementów islamskich i chrześcijańskich). Dzisiejszą formę uzyskała w latach 1681-1754, dzięki rozbudowie pod przewodnictwem F.H. Hidestrosa. Centralnym punktem świątyni jest jaspisowa kolumna z figurką Madonny z Dzieciątkiem (XV w.). Bazylika jest budowlą trzynawową z wieńcem kaplic, o długości 130 m i szerokości 67 m, posiada 11 kopuł i 4 wieże. We wnętrzu znajdują się: późnogotycki alabastrowy ołtarz z początku XVI w., stalle (drewniane lub kamienne ławki ustawione w prezbiterium) z 1542 r.; freski Goi, kraty z połowy XVI w., muzeum oraz skarbiec. Bazylika jest celem wielu pielgrzymek, połączonym ze świętem narodowym Hiszpanii – 12 października.

La Catedral del Salvador

Katedra del Salvador(inaczej La Seo) w Saragossie jest drugą katedrą archidiecezji saragoskiej, po Nuestra Senora del Pilar. Jej budowę rozpoczęto w XII w., a ukończono w XVII w. Budowlę charakteryzuje wiele stylów architektonicznych, od romańskiego i gotyku, poprzez renesans, aż do baroku z wpływami mauretańskimi (szczególnie wieże katedry). Kościół wybudowano na terenie starożytnego centrum miasta, gdzie niegdyś stała główna świątynia Caesaraugusta, na co wskazują wykopaliska archeologiczne. We wnętrzu świątyni znajdują się gotyckie stalle (ławki) oraz piękna krata w prezbiterium; na ołtarzu głównym liczne rzeźby m.in. postacie Krzyżaków. W II połowie XX w. katedra przeszła gruntowną renowację: wymieniono dach, szyby, sześć filarów nawy; odbudowano wieże i zegar, organy, ołtarz, odrestaurowano wszystkie tynki, kopuły i elewacje.

La Lonja

La Lonja w Saragossie to XVI-wieczna budowla renesansowa, zbudowana do celów handlowych (giełda). Uważana za najważniejszy budynek renesansowy w całej Aragonii; w architekturze obiektu widać wpływy florenckie; budulec cegła. Decyzja o budowie giełdy zapadła 18 lutego 1541 r. po petycji kupców i obywateli, którzy domagali się stałego miejsca do przeprowadzania negocjacji handlowych, budowę ukończono w 1551 r. Stara giełda ma prostokątny kształt, trzy fasady mają taką samą wysokość, okna półokrągłe, przy wejściu półokrągłe podcienia, liczne fryzy. Wnętrze zdobią ornamenty kamienne i wspaniałe reliefy. Dziś La Lonja jest prestiżowym miejscem, w którym odbywają się liczne wystawy i imprezy kulturalne.

El Palacio de La Aljaferia

El Palacio de La Aljafería w Saragossie to XI-wieczny alkazar (pałac mauretański) zbudowany z inicjatywy Al-Muqtadir’a, jako rezydencja królów Hudi, będący świadectwem architektury islamu. Na przestrzeni wieków wielokrotnie przebudowywany. Obecnie jest najokazalszym obiektem mauretańskim poza granicami Andaluzji. Odzwierciedla bogactwo osiągnięte przez królestwo Taifa (muzułmańskie państwa uformowane na terenie Półwyspu Iberyjskiego) w okresie swego szczytu politycznego i kulturalnego. Zachowany do dziś pałac, dziedziniec, meczet i pałac królów katolickich otacza dół po fosie, w którym obecnie rosną palmy, bujna trawa oraz pięknie uformowane krzewy ozdobne. Do pałacu wiedzie most, a za jego imponującymi murami roztacza się widok na dziedziniec w stylu mauretańskim z bogatymi zdobieniami murów, fontannami i ogrodem. Obecnie w murach pałacowych mieści się urząd miasta.

Puente de Piedra

Puente de Piedra to najstarszy most nad rzeką Ebro w Saragossie, zbudowany w XV w. w stylu gotyckim. Most ma siedmiołukową konstrukcję i jest jednym z dominujących obiektów w mieście. Wielokrotnie niszczony i przebudowywany na skutek powodzi, które nawiedzały miasto; dzisiejszy kształt pochodzi z 1813 r. Na początku lat dziewięćdziesiątych XX w. w celu ochrony zabytku zredukowano natężenie ruchu na moście, dzisiaj jest przeznaczony wyłącznie do ruchu pieszego. Na środku konstrukcji postawiono krzyż upamiętniający walkę o niepodległości, a na jego obu końcach znajduje się para lwów (w sumie 4 kamienne rzeźby) zaprojektowana przez Francisco Rallo. Warto nadmienić, że lew jest symbolem miasta. Puente de Pietra jest poza katedrą El Pilar jednym z najsłynniejszych zabytków miasta. Poza tym właśnie z tego mostu rozpościera się wspaniały widok na bazylikę Pilar.

Monasterio de Piedra

Monasterio de Piedra to XII-wieczny klasztor trapistów przekształcony z fortecy muzułmańskiej; w tym miejscu wyprodukowano pierwszą czekoladę w Europie, która do dziś jest jedną z najsłynniejszych marek czekolady La Trapa w Hiszpanii. Klasztor przebudowano w stylu - od romańskiego do gotyku, z cechami charakterystycznymi dla zakonów, czyli wykończenia surowe, proste i jasne. Rozkład klasztoru przypomina inne klasztory cysterskie, znajdują się w nim pomieszczenia kuchenne, jadalnia, winiarnia i in. Mnisi zamieszkiwali klasztor przez prawie 700 lat, na początku XIX w., w wyniku wojen zostali zmuszeni do jego opuszczenia. Od 1835 r. zaczęto sprzedawać wszystkie klasztory na publicznych aukcjach, odtąd trafiały w ręce prywatnych właścicieli. Warto dodać, że w całej Aragonii jest ponad 20 klasztorów średniowiecznych oraz dwa razy tyle zamków.

Muzeum Ibercaja Camon Aznar

Muzeum Ibercaja Camon Aznar w Saragossie posiada bogatą ekspozycję sztuki z ponad 800 pracami, zajmuje renesansowy pałac z XVI w. Kolekcja obejmuje sztukę awangardową po akwarele i rysunki, renesansowe i barokowe obrazy religijne, kolekcje XIX - XX-wieczne i współczesne. Znajdują się tam m.in. znakomite portrety Marii Luizy i Feliksa de Azary autorstwa Goi. Obiekt może poszczycić się także wspaniałą fasadą frontową oraz kolumnowym dziedzińcem. Muzeum jest ważnym ośrodkiem działań kulturalnych.

CIEKAWOSTKI:
  • Od czerwca do września 2008 roku w Saragossie odbywała się Wystawa Światowa Expo Zaragoza 2008. W mieście specjalnie na tą okazję wybudowano nowoczesny dworzec kolejowy Zaragoza-Delicias, rozbudowano lotnisko, wyremontowano ulice, drogi i autostrady, zbudowano kilka nowych hoteli. A co najważniejsze – w zakolu rzeki Ebro wyrosły ogromne centrum wystawiennicze, Park Wodny o powierzchni 120 ha i największe na świecie akwarium rzeczne.
  • Saragossa szczególnie zasłużyła się całemu krajowi podczas wojny o niepodległość (1808–1813) z wojskami Napoleona. Miasto dwukrotnie oblegane (1808 i 1809 r.) przez formacje francuskie i pułki Legii Nadwiślańskiej, uzyskało tytuł Siempre Heróica (zawsze bohaterska). Warto zwrócić uwagę na fakt, że podczas wojen napoleońskich, w obronie miasta walczył wraz z oddziałami Legii nadwiślańskiej gen. J. Chłopicki
  • W Aragonii i w Saragossie je się dużo mięsa, głównie wieprzowiny (świetne szynki z Teruel) i jagnięciny. Smaczna jest tutejsza oliwa, karczochy, szparagi i brzoskwinie. Warty polecenia jest lokalny specjał – ternasco de Aragon – potrawa z młodziutkiego jagnięcia, ssącego jeszcze mleko matki.
  •  Tradycje wielkanocne należą do najbardziej spektakularnych w Hiszpanii. Rutas del tambor to wielkopiątkowe procesje z bębnami. Na południu Aragonii podobne kawalkady - rompida de la hora - odbywają się nocą już w Wielki Czwartek. W Saragossie warto zobaczyć czterogodzinny „pogrzeb Chrystusa” (inscenizacja w wykonaniu dwudziestu trzech bractw) oraz czuwanie w kościele San Cayetano
  • Warto też zobaczyć Fiesta de la Vendima w Carinena, 40 km od miasta - co roku na przełomie sierpnia i września miejska fontanna wypełnia się winem….
DODATKOWO:
  • Hotele
    • Suites Apartamentos Los Girasoles - 'Kompleks Los Girasoles usytuowany jest w centrum Saragossy, 400 metrów od placu Plaza España. Obiekt ten dysponuje tarasem na dachu, z którego roztacza się piękny widok na bazylikę El Pilar. Na miejscu do dyspozycji Gości jest siłownia, sauna oraz odkryty basen otwarty w sezonie.'
    • Silken Reino de Aragon - 'Hotel Reino de Aragón położony jest na starym mieście w Saragossie, w odległości 100 metrów od placu Plaza de España. Hotel oferuje bezpłatny bezprzewodowy dostęp do Internetu, przestronne pokoje z klimatyzacją i telewizorem, a także prywatny parking.'  
    • Hotel Avenida - 'Hotel Avenida położony jest w centrum Saragossy, w odległości 5-minutowego spaceru od Bazyliki del Pilar. Oferuje on swym Gościom całodobową recepcję, bezpłatny bezprzewodowy dostęp do Internetu oraz pokoje z telewizorem z płaskim ekranem.'
    • Hotel Palafox - 'Hotel Palafox usytuowany jest zaledwie 5 minut spacerem od Starego Miasta w Saragossie i oferuje sezonowy basen na dachu z pięknymi widokami na miasto. Eleganckie, klimatyzowane pokoje wyposażone są w telewizor z dostępem do kanałów telewizji satelitarnej oraz zestaw do przygotowywania kawy i herbaty.'
 Więcej informacji można znaleźć TUTAJ

POLECAMY:
'Rękopis znaleziony w Saragossie' J. Potocki

Literackim pierwowzorem jest powieść osiemnastowiecznego poety, uczonego, filozofa, żołnierza, podróżnika i fantasty Jana Potockiego. Pochodził z magnackiej rodziny, otrzymał niezwykle staranne wykształcenie studiował w Szwajcarii, Paryżu, Niemczech, interesował się geografią, matematyką, historią, a jego największą pasją była archeologia i podróże. zwiedził Turcję, Egipt, Afrykę Północną, Kaukaz, Chiny, całą niemal Europę zachodnią. Brał udział w pracach Sejmu Czteroletniego, opracował projekt reformy oświaty. zmarł w sposób równie oryginalny, jak oryginalne było jego życie i jego dzieło strzelił do siebie srebrną kulką odkręconą przy śniadaniu z cukiernicy. 'Rękopis znaleziony w Saragossie' jedno z najświetniejszych dzieł europejskiego Oświecenia po raz pierwszy wydany został w roku 1813 po francusku i przez długie lata był w Polsce nie znany. Na język polski przełożony został dopiero 34 lata później. A i do dziś dzieło Potockiego znane jest bardziej na zachodzie Europy niż w Polsce.
'Rękopis znaleziony w Saragossie' to fantastyczna, pełna przygód i zagadek opowieść, która zagarnia czytelnika w swój niesamowity, nieco mroczny świat. Wstępujemy na teren przypominający Księgę tysiąca i jednej nocy: egzotyczną krainę innych kultur, obcych obyczajów, nieznanych obrzędów, wreszcie magii, która z jednej strony znajduje swe racjonalne wytłumaczenie, z drugiej pozostaje nieustającą tajemnicą. Akcja "Rękopisu..." rozgrywa się w ciągu 66 dni w hiszpańskiej Andaluzji. Jednak ten, kto szukałby w tej książce obrazu Hiszpanii z czasów Filipa V Burbona, rozczaruje się srodze. Historia Alfonsa von Wordena, mająca swój początek w dolinie Los Hermanom, toczy się w gruncie rzeczy w przestrzeni baśniowej, zawieszającej prawa czasu i miejsca.
"'Rękopis znaleziony w Saragossie' jest bez wątpienia arcydziełem, które swoją wieloznacznością pobudza do ciągle nowych interpretacji; odczytywano tę powieść w kontekście epoki, jako utwór biograficzny, jako dzieło filozoficzne, jako grę z konwencjami literackimi, a nawet według klucza masońskiego, czy kart tarota. Rękopis jest fascynującą lekturą, która dostarcza Czytelnikowi wielu emocji w poszukiwaniu dalszego ciągu zagmatwanych losów wszystkich bohaterów i rozwiązań niesamowitych zagadek.".


 
źródło: 
http://saragossa.lovetotravel.pl/
http://www.booking.com 
http://www.tanie-loty.com.pl/ 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz


Zrzekamy się praw autorskich do zdjęć. Zastrzegamy sobie prawo do treści!